Korruption och mutor

Stokab strävar efter att upprätthålla god affärsetik i alla affärsrelationer med kunder, leverantörer och samarbetspartners. Genom att agera professionellt och likvärdigt säkerställs ett högt förtroende för bolaget.

Två män sitter i bagageutrymmet på servicebil och ser glada ut med Stockholm i bakgrunden

Riskbedömning och förebyggande arbete

Stokab identifierar och analyserar löpande risker för korruption i verksamheten, särskilt i situationer där extern påverkan kan leda till att en part ges en otillbörlig fördel framför en annan. Risker analyseras kontinuerligt och integreras i bolagets internkontrollarbete för att förebygga och hantera potentiella oegentligheter.

Utbildning och medvetenhet

Vi genomför regelbundet utbildningar i affärsetik och korruptionsfrågor för medarbetare och konsulter. Syftet är att minska risken för otillbörlig påverkan och stärka kunskapen om hur sådana situationer ska hanteras. Alla nyanställda och konsulter genomgår en introduktionsutbildning och arbetet utvecklas löpande – bland annat genom diskussioner kring praktiska dilemman i verksamheten.

Styrning och stöd i vardagen

Arbetet stöds av tydliga styrdokument, såsom attest- och delegationsordning, upphandlingspolicy och riktlinjer kring representation, mutor och jäv. Dessa säkerställer en tydlig ansvarsfördelning, där ingen enskild person hanterar alla delar i en affärsprocess, och ger vägledning i det dagliga arbetet. Tillsammans med utbildningsinsatser bidrar detta till att hålla frågor om mutor och korruption aktuella i hela organisationen.